  • C0402C0G1C100E
C0402C0G1C100E
advertisement
Manufacturer No:
C0402C0G1C100E
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0402C0G1C100E
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
C0402C0G1C100E
Description:
C 10pF Ceramic Capacitor ±0.2pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
Quantity:
In Stock : 2217
Step5Bar-code shipping tag
C0402C0G1C100E
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±0.2pF
  • Feature
    Soft Termination
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    200μm
  • Length
    0.4mm
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm