  • C0402C223K8RACTU
C0402C223K8RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0402C223K8RACTU
HK JDW NO:
417-C0402C223K8RACTU
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
C0402C223K8RACTU
Purchasing and Inquiry
C0402C223K8RACTU Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.The voltage - Rated DC of 10V allows it to function.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
C0402C223K8RACTU Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
C0402C223K8RACTU Applications
There are a lot of KEMET C0402C223K8RACTU applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C0402C223K8RACTU
  • Factory Lead Time
    37 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SMD Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    300μm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    10V
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm