  • C052T101M2X5CM
C052T101M2X5CM
advertisement
Manufacturer No:
C052T101M2X5CM
HK JDW NO:
417-C052T101M2X5CM
Purchasing and Inquiry
C052T101M2X5CM Overview
In terms of temperature coefficient, it is 15% ppm/°C.A Molded case contains the product.Rated DC is 200V for this electrical part.
C052T101M2X5CM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C052T101M2X5CM Applications
There are a lot of KEMET C052T101M2X5CM applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C052T101M2X5CM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    20%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    2.29mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm