  • C052T104K5X5CM
C052T104K5X5CM
advertisement
Manufacturer No:
C052T104K5X5CM
HK JDW NO:
417-C052T104K5X5CM
Package:
Molded
Datasheet:
C052T104K5X5CM
Purchasing and Inquiry
C052T104K5X5CM Overview
15% ppm/°C is the temperature coefficient.Packaging consists of a Molded case.A voltage of 50V is required for the operation of this electrical part.
C052T104K5X5CM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C052T104K5X5CM Applications
There are a lot of KEMET C052T104K5X5CM applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C052T104K5X5CM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.29mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    1909
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Tolerance
    10%