  • C052T104K5X5CS
C052T104K5X5CS
advertisement
Manufacturer No:
C052T104K5X5CS
HK JDW NO:
417-C052T104K5X5CS
Purchasing and Inquiry
C052T104K5X5CS Overview
C052T104K5X5CS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C052T104K5X5CS Applications
There are a lot of KEMET C052T104K5X5CS applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C052T104K5X5CS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm