  • C052T152K1X5CR
C052T152K1X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C052T152K1X5CR
HK JDW NO:
417-C052T152K1X5CR
Package:
Molded
Datasheet:
C052T152K1X5CR
Purchasing and Inquiry
C052T152K1X5CR Overview
A temperature coefficient of 15% ppm/°C is assigned to it.A case of Molded is used to package the product.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 100V.
C052T152K1X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C052T152K1X5CR Applications
There are a lot of KEMET C052T152K1X5CR applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C052T152K1X5CR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.29mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm