  • C056T151K2X5CR
C056T151K2X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C056T151K2X5CR
HK JDW NO:
417-C056T151K2X5CR
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
C056T151K2X5CR Overview
Having a coefficient of 15% ppm/°C, it is at room temperature.Molded cases contain the product.The terminal pitch of this part is 5.08mm.Rated DC of 200V is the voltage at which this electrical part operates.
C056T151K2X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
a 5.08mm terminal pitch
C056T151K2X5CR Applications
There are a lot of KEMET C056T151K2X5CR applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C056T151K2X5CR
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Depth
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1909
  • Height
    190μm
  • Length
    4.83mm