  • C056T330K2X5CM
C056T330K2X5CM
advertisement
Manufacturer No:
C056T330K2X5CM
HK JDW NO:
417-C056T330K2X5CM
Purchasing and Inquiry
C056T330K2X5CM Overview
There is no temperature coefficient for it.It is packaged in a Radial case.The maximum temperature it can operate at is 125°C.It has a 5.08mm terminal pitch.Rated DC of 200V is the voltage at which this electrical part operates.
C056T330K2X5CM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 5.08mm terminal pitch
C056T330K2X5CM Applications
There are a lot of KEMET C056T330K2X5CM applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C056T330K2X5CM
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Capacitance
    33pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C