  • C056T391K2X5CP
C056T391K2X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C056T391K2X5CP
HK JDW NO:
417-C056T391K2X5CP
Datasheet:
C056T391K2X5CP
Purchasing and Inquiry
C056T391K2X5CP Overview
There is no temperature coefficient for it.There is a case Radial that contains the product.The voltage rated for this electrical part is 200V.
C056T391K2X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C056T391K2X5CP Applications
There are a lot of KEMET C056T391K2X5CP applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C056T391K2X5CP
    WIRE
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/01
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1909
  • Height
    190μm
  • Length
    4.83mm