  • C056T472M1X5CM
C056T472M1X5CM
advertisement
Manufacturer No:
C056T472M1X5CM
HK JDW NO:
417-C056T472M1X5CM
Datasheet:
C056T472M1X5CM
Purchasing and Inquiry
C056T472M1X5CM Overview
A temperature coefficient of 15% ppm/°C is assigned to it.The product is packaged in a Radial case.It operates at 125°C degrees Celsius at its maximal operating temperature.It has a 5.08mm terminal pitch.It operates from a voltage of 100VV DC.
C056T472M1X5CM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 5.08mm terminal pitch
C056T472M1X5CM Applications
There are a lot of KEMET C056T472M1X5CM applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C056T472M1X5CM
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/01
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1909
  • Height
    190μm
  • Length
    190μm
  • Width
    90μm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    20%