  • C056T473M5X5CP
C056T473M5X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C056T473M5X5CP
HK JDW NO:
417-C056T473M5X5CP
Datasheet:
C056T473M5X5CP
Purchasing and Inquiry
C056T473M5X5CP Overview
There is no temperature coefficient for it.There are no cases included with the product.Electrical part rated at DC 50V voltage.
C056T473M5X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C056T473M5X5CP Applications
There are a lot of KEMET C056T473M5X5CP applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C056T473M5X5CP
    Select All
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    90μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Lead Pitch
    5.08mm