  • C0603X6S0J224K
C0603X6S0J224K
advertisement
Manufacturer No:
C0603X6S0J224K
Manufacturer:
TDK-EPC
HK JDW NO:
13290-C0603X6S0J224K
Package:
Datasheet:
Description:
220nF 6.3V Ceramic Capacitor 10% 22% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
C0603X6S0J224K
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X6S
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
  • Height
    0.3mm
  • Length
    600μm
  • Width
    0.3mm