  • C0603X7R1C472K
C0603X7R1C472K
advertisement
Manufacturer No:
C0603X7R1C472K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0603X7R1C472K
Package:
Datasheet:
C0603X7R1C472K
Description:
4.7nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 5178
Step5Bar-code shipping tag
C0603X7R1C472K
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.3mm