  • C062G561G2G5CM
C062G561G2G5CM
advertisement
Manufacturer No:
C062G561G2G5CM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C062G561G2G5CM
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
C(SIZE)G 560pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
C062G561G2G5CM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)G
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20/36
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    2909
  • Positive Tolerance
    2%
  • Negative Tolerance
    2%
  • Length
    7.37mm
  • Width
    2.29mm