  • C062K394K5X5CA
C062K394K5X5CA
advertisement
Manufacturer No:
C062K394K5X5CA
HK JDW NO:
417-C062K394K5X5CA
Package:
Molded
Datasheet:
C062K394K5X5CA
Purchasing and Inquiry
C062K394K5X5CA Overview
15% ppm/°C is the temperature coefficient.There is a case Molded that contains the product.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 50V.
C062K394K5X5CA Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C062K394K5X5CA Applications
There are a lot of KEMET C062K394K5X5CA applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C062K394K5X5CA
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    390nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.29mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Size Code
    2909
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm
  • Width
    2.29mm