  • C062K563K1X5CA
C062K563K1X5CA
advertisement
Manufacturer No:
C062K563K1X5CA
HK JDW NO:
417-C062K563K1X5CA
Package:
Molded
Datasheet:
C062K563K1X5CA
Purchasing and Inquiry
C062K563K1X5CA Overview
There is no temperature coefficient for it.There are no cases included with the product.A voltage of 100V is required for the operation of this electrical part.
C062K563K1X5CA Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C062K563K1X5CA Applications
There are a lot of KEMET C062K563K1X5CA applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C062K563K1X5CA
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)K
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    56nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.29mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Size Code
    2909
  • Dissipation Factor
    2.5 %