  • C062T104K1X5CS
C062T104K1X5CS
advertisement
Manufacturer No:
C062T104K1X5CS
HK JDW NO:
417-C062T104K1X5CS
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
C062T104K1X5CS Overview
Temperature coefficient = 15% ppm/°C.Packaging consists of a Molded case.The voltage rated for this electrical part is 100V.
C062T104K1X5CS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C062T104K1X5CS Applications
There are a lot of KEMET C062T104K1X5CS applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C062T104K1X5CS
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Size Code
    2909
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm
  • Width
    2.29mm