  • C062T152K2X5CM
C062T152K2X5CM
advertisement
Manufacturer No:
C062T152K2X5CM
HK JDW NO:
417-C062T152K2X5CM
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
C062T152K2X5CM Overview
There is no temperature coefficient for it.There is a case Radial that contains the product.Electrical part rated at DC 200V voltage.
C062T152K2X5CM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C062T152K2X5CM Applications
There are a lot of KEMET C062T152K2X5CM applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C062T152K2X5CM
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    2909
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm