  • C062T223K1X5CP
C062T223K1X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C062T223K1X5CP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C062T223K1X5CP
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
C062T223K1X5CP Overview
A temperature coefficient of 15% ppm/°C is assigned to it.Packaging consists of a Radial case.Temperatures of 125°C are the maximum for which it can operate.This part has a 5.08mm pitch at the terminals.Rated DC of 100V is the voltage at which this electrical part operates.
C062T223K1X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 5.08mm terminal pitch
C062T223K1X5CP Applications
There are a lot of KEMET C062T223K1X5CP applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
C062T223K1X5CP
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • HTS Code
  • Capacitance
    22nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C