  • C066T152K2X5CS
C066T152K2X5CS
advertisement
Manufacturer No:
C066T152K2X5CS
HK JDW NO:
417-C066T152K2X5CS
Purchasing and Inquiry
C066T152K2X5CS Overview
Temperature coefficient is 15% ppm/°C.In a Radial case, the product is packaged.Electrical part rated at DC 200V voltage.
C066T152K2X5CS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C066T152K2X5CS Applications
There are a lot of KEMET C066T152K2X5CS applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C066T152K2X5CS
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm