  • C066T223K1X5CP
C066T223K1X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C066T223K1X5CP
HK JDW NO:
417-C066T223K1X5CP
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
C066T223K1X5CP Overview
Temperature coefficient = 15% ppm/°C.Packaging consists of a Molded case.Rated DC is 100V for this electrical part.
C066T223K1X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C066T223K1X5CP Applications
There are a lot of KEMET C066T223K1X5CP applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C066T223K1X5CP
  • Package / Case
    Molded
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    22nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm