  • C066T224K5X5CP
C066T224K5X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C066T224K5X5CP
HK JDW NO:
417-C066T224K5X5CP
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
C066T224K5X5CP Overview
In terms of temperature coefficient, it is 15% ppm/°C.A Molded case contains the product.A voltage of 50V is required for the operation of this electrical part.
C066T224K5X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C066T224K5X5CP Applications
There are a lot of KEMET C066T224K5X5CP applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C066T224K5X5CP
  • Package / Case
    Molded
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm