  • C066T394K5X5CR
C066T394K5X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C066T394K5X5CR
HK JDW NO:
417-C066T394K5X5CR
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
C066T394K5X5CR Overview
In terms of temperature coefficient, it is 15% ppm/°C.In a Radial case, the product is packaged.A voltage of 50V is used with this electrical part.
C066T394K5X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C066T394K5X5CR Applications
There are a lot of KEMET C066T394K5X5CR applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C066T394K5X5CR
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    390nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    2909
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm