  • C066T564K5X5CM
C066T564K5X5CM
advertisement
Manufacturer No:
C066T564K5X5CM
HK JDW NO:
417-C066T564K5X5CM
Package:
Radial
Datasheet:
C066T564K5X5CM
Purchasing and Inquiry
C066T564K5X5CM Overview
Having a coefficient of 15% ppm/°C, it is at room temperature.Packaging consists of a Radial case.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 50V.
C066T564K5X5CM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C066T564K5X5CM Applications
There are a lot of KEMET C066T564K5X5CM applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C066T564K5X5CM
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    560nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.29mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm