  • C0805C102JDRACTU
C0805C102JDRACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0805C102JDRACTU
HK JDW NO:
417-C0805C102JDRACTU
Description:
1nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 13083
Step5Bar-code shipping tag
C0805C102JDRACTU
    Select All
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2mm
  • Thickness
    1.397mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV