  • C0805H271JDGACTU
C0805H271JDGACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0805H271JDGACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0805H271JDGACTU
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
C0805H271JDGACTU
Description:
SMD Indust C0G HVHT200C 270pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~200°C Low ESL, High Voltage, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 2368
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C0805H271JDGACTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    SMD Indust C0G HVHT200C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Low ESL, High Voltage, High Temperature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    Downhole
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Voltage
    1kV
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • Thickness
    1.397mm