  • C0805T103K2RCLTU
C0805T103K2RCLTU
advertisement
Manufacturer No:
C0805T103K2RCLTU
HK JDW NO:
417-C0805T103K2RCLTU
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
C0805T103K2RCLTU
Description:
SMD COTS X7R 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C0805T103K2RCLTU
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SMD COTS X7R
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    High Reliability, Bypass, Decoupling
  • Additional Feature
    MIL-PRF-55681
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    1.2mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.78mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm