  • C0805X224J5REC7210
C0805X224J5REC7210
advertisement
Manufacturer No:
C0805X224J5REC7210
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0805X224J5REC7210
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
ESD SMD Comm X7R 0.22μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C0805X224J5REC7210
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ESD SMD Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Soft Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Boardflex Sensitive, ESD Protection
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.22μF
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm