  • C1005JB0G475M
C1005JB0G475M
advertisement
Manufacturer No:
C1005JB0G475M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C1005JB0G475M
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
4.7μF 4V Ceramic Capacitor 10% ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Quantity:
In Stock : 7281
Step5Bar-code shipping tag
C1005JB0G475M
  • Package / Case
    Ceramic
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    10% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    0402
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm