  • C1005X5R0J474K050BB
C1005X5R0J474K050BB
advertisement
Manufacturer No:
C1005X5R0J474K050BB
HK JDW NO:
769-C1005X5R0J474K050BB
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1005X5R0J474K050BB Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.A voltage of 6.3V can be used for operation.
C1005X5R0J474K050BB Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
C1005X5R0J474K050BB Applications
There are a lot of TDK Corporation C1005X5R0J474K050BB applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1005X5R0J474K050BB
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm