  • C1005X6S1A105K
C1005X6S1A105K
advertisement
Manufacturer No:
C1005X6S1A105K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C1005X6S1A105K
Package:
Datasheet:
Description:
1μF Ceramic Capacitor 10% 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 1913
Step5Bar-code shipping tag
C1005X6S1A105K
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X6S
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm