  • C1005X7R1C154M
C1005X7R1C154M
advertisement
Manufacturer No:
C1005X7R1C154M
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
HK JDW NO:
778-C1005X7R1C154M
Package:
Datasheet:
C1005X7R1C154M
Description:
C (CLASS2) 150nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
C1005X7R1C154M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Series
    C (CLASS2)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    150nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    1mm