  • C1005X7R1E152M
C1005X7R1E152M
advertisement
Manufacturer No:
C1005X7R1E152M
HK JDW NO:
769-C1005X7R1E152M
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
C1005X7R1E152M
Description:
C 1500pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 5345
Step5Bar-code shipping tag
C1005X7R1E152M
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2001
  • Series
    C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm