  • C100F103J
C100F103J
advertisement
Manufacturer No:
C100F103J
HK JDW NO:
58-C100F103J
Package:
Bead
Datasheet:
C100F103J
Purchasing and Inquiry
C100F103J Overview
A NTC thermistor comes in a Bulk package. For convenience, it is included in the Bead package. As a result, NTC thermistors need to have a resistance tolerance of ±5%. The temperature setting of NTC thermistors should be set to -80°C~150°C for reliable performance. Temperatures below 150°C are required for reliable NTC thermistors. n order to ensure reliability, NTC thermistors are rated for operation at a minimum temperature of -80°C. In order to make the NTC thermistors function properly, the 2 pins must be connected. NTC thermistors set a maximum power of 75mW. In general, NTC thermistors can keep their maximum power dissipation at 75mW.
C100F103J Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
C100 Series
Operating Temperature: -80°C~150°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Free Hanging
5% Tolerance
C100F103J Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors C100F103J NTC Thermistors applications.
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Automotive electronics
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Liquid Crystal Display
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
Step5Bar-code shipping tag
C100F103J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to C100F103J.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -80°C
  • Power Rating
    75mW
  • Max Power Dissipation
    75mW
  • Lead Length
    1.50 38.00mm
  • Lead Diameter
    300 μm
  • Power - Max
    75mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B25/85
    3969K
  • Diameter
    2.4mm
  • Length
    38.1mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Free Hanging, PCB
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Package / Case
    Bead
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -80°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    C100
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire
  • Resistance
    10kOhm