  • C100G104J
C100G104J
advertisement
Manufacturer No:
C100G104J
HK JDW NO:
58-C100G104J
Package:
Bead
Datasheet:
C100G104J
Purchasing and Inquiry
C100G104J Overview
NTC thermistors are packaged as a Bulk. As a convenience, the package Bead includes it. When it comes to NTC thermistors, they have a resistance tolerance of ±5%. Ensure reliable performance by setting NTC thermistors to -80°C~150°C. A NTC thermistor operating at 150°C can operate reliably. NTC thermistors can operate at a minimum temperature of -80°C without compromising reliability. The NTC thermistors can set a maximum power of 75mW. Thermal NTC switches are capable of dissipating up to 75mW of power.
C100G104J Features
Package/Case: Bulk
C100 Series
Operating Temperature: -80°C~150°C
100kOhm Resistance
Mounting Type: Free Hanging
5% Tolerance
C100G104J Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors C100G104J NTC Thermistors applications.
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Temperature detection of battery cells
  • Automotive electronics
  • Automotive Electronics
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • CD players
  • Refrigeration
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature measurement and compensation
Step5Bar-code shipping tag
C100G104J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to C100G104J.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Package / Case
    Bead
  • Operating Temperature
    -80°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C100
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -80°C
  • Power Rating
    75mW
  • Max Power Dissipation
    75mW
  • Lead Length
    1.50 38.00mm
  • Lead Diameter
    300 μm
  • Power - Max
    75mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B25/85
    4252K
  • Diameter
    2.4mm
  • Length
    38.1mm