  • C100G503G
C100G503G
advertisement
Manufacturer No:
C100G503G
HK JDW NO:
58-C100G503G
Datasheet:
C100G503G
Purchasing and Inquiry
C100G503G Overview
C100G503G Features
Package/Case: Bulk
C100 Series
Operating Temperature: -80°C~150°C
50kOhm Resistance
Mounting Type: Free Hanging
2% Tolerance
C100G503G Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors C100G503G NTC Thermistors applications.
  • Air-conditioning systems
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Refrigeration
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Liquid Level Sensing
Step5Bar-code shipping tag
C100G503G
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to C100G503G.
  • Operating Temperature
    -80°C~150°C
  • Tolerance
    2%
  • Resistance
    50kOhm
  • Power Rating
    75mW
  • Resistance Tolerance
    ±2%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    50k
  • Diameter
    2.4mm
  • Length
    38.1mm