  • C100Y104G
C100Y104G
advertisement
Manufacturer No:
C100Y104G
HK JDW NO:
58-C100Y104G
Datasheet:
C100Y104G
Purchasing and Inquiry
C100Y104G Overview
C100Y104G Features
Package/Case: Bulk
C100 Series
Operating Temperature: -80°C~150°C
100kOhm Resistance
Mounting Type: Free Hanging
2% Tolerance
C100Y104G Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors C100Y104G NTC Thermistors applications.
  • Refrigeration
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • LCD compensation
  • Mobile phones
  • Temperature regulation and measurement
  • Water heaters
  • Compensation of pressure sensors
  • Liquid Crystal Display
Step5Bar-code shipping tag
C100Y104G
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to C100Y104G.
  • Operating Temperature
    -80°C~150°C
  • Tolerance
    2%
  • Resistance
    100kOhm
  • Power Rating
    75mW
  • Resistance Tolerance
    ±2%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • Diameter
    2.4mm
  • Length
    38.1mm