  • C1206C152G2GACTU
C1206C152G2GACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C152G2GACTU
HK JDW NO:
417-C1206C152G2GACTU
Datasheet:
C1206C152G2GACTU
Description:
SMD Comm C0G 1500pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1206C152G2GACTU
    Select All
  • Factory Lead Time
    48 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SMD Comm C0G
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7/13 INCH
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    880μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm