  • C1206C332J5GACTU
C1206C332J5GACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C332J5GACTU
HK JDW NO:
417-C1206C332J5GACTU
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
C1206C332J5GACTU
Purchasing and Inquiry
C1206C332J5GACTU Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
C1206C332J5GACTU Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1206C332J5GACTU Applications
There are a lot of KEMET C1206C332J5GACTU applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C1206C332J5GACTU
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SMD Comm C0G
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    880μm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm