  • C1220X7R0J474M085AC
C1220X7R0J474M085AC
advertisement
Manufacturer No:
C1220X7R0J474M085AC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C1220X7R0J474M085AC
Package:
0508 (1220 Metric)
Description:
C 0.47μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
Quantity:
In Stock : 13298
Step5Bar-code shipping tag
C1220X7R0J474M085AC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0508 (1220 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (Reverse Geometry)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Case Code (Metric)
    1220
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Height
    0.85mm
  • Length
    1.25mm
  • Width
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm