  • C124K473K5R5CA
C124K473K5R5CA
advertisement
Manufacturer No:
C124K473K5R5CA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C124K473K5R5CA
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
C124K473K5R5CA Overview
C124K473K5R5CA Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C124K473K5R5CA Applications
There are a lot of KEMET C124K473K5R5CA applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
C124K473K5R5CA
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    C124-5R
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    MIL-C-11015/20
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BR
  • Multilayer
    No
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Diameter
    2.29mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    2.54mm