  • C124T473K5X5CR
C124T473K5X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C124T473K5X5CR
HK JDW NO:
417-C124T473K5X5CR
Purchasing and Inquiry
C124T473K5X5CR Overview
The temperature coefficient of this substance is 15% ppm/°C.Axial cases contain the product.The voltage rated for this electrical part is 50V.
C124T473K5X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C124T473K5X5CR Applications
There are a lot of KEMET C124T473K5X5CR applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C124T473K5X5CR
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Diameter
    2.29mm
  • Length
    6.35mm