  • C1608C0G1H5R6CT
C1608C0G1H5R6CT
advertisement
Manufacturer No:
C1608C0G1H5R6CT
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C1608C0G1H5R6CT
Package:
0603
Datasheet:
Description:
5.6pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0603
Quantity:
In Stock : 11098
Step5Bar-code shipping tag
C1608C0G1H5R6CT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7/13 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    4.4643%
  • Negative Tolerance
    4.4643%
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm