  • C1608C0G2A562K080AC
C1608C0G2A562K080AC
advertisement
Manufacturer No:
C1608C0G2A562K080AC
HK JDW NO:
769-C1608C0G2A562K080AC
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
C 5600pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 16558
Step5Bar-code shipping tag
C1608C0G2A562K080AC
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    5600pF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm