  • C1608JB1H105K080AB
C1608JB1H105K080AB
advertisement
Manufacturer No:
C1608JB1H105K080AB
HK JDW NO:
769-C1608JB1H105K080AB
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1608JB1H105K080AB Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with JB being the highest temperature coefficient.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C1608JB1H105K080AB Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with JB being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1608JB1H105K080AB Applications
There are a lot of TDK Corporation C1608JB1H105K080AB applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1608JB1H105K080AB
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm