  • C1608X5R1C105K
C1608X5R1C105K
advertisement
Manufacturer No:
C1608X5R1C105K
HK JDW NO:
769-C1608X5R1C105K
Package:
Datasheet:
C1608X5R1C105K
Description:
1μF Ceramic Capacitor 10%
Quantity:
In Stock : 11528
Step5Bar-code shipping tag
C1608X5R1C105K
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    Ceramic
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    X5R
  • Length
    1.6mm