  • C1608X5R1C475K080AE
C1608X5R1C475K080AE
advertisement
Manufacturer No:
C1608X5R1C475K080AE
HK JDW NO:
769-C1608X5R1C475K080AE
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
C 4.7μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 159533
Step5Bar-code shipping tag
C1608X5R1C475K080AE
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Soft Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm