  • C192T224K5R5CS
C192T224K5R5CS
advertisement
Manufacturer No:
C192T224K5R5CS
HK JDW NO:
417-C192T224K5R5CS
Purchasing and Inquiry
C192T224K5R5CS Overview
Temperature coefficient = 15% ppm/°C.A Axial case is used for packaging the product.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 50V volts DC.
C192T224K5R5CS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C192T224K5R5CS Applications
There are a lot of KEMET C192T224K5R5CS applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C192T224K5R5CS
  • Series
    C192-5R
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Temperature Characteristics Code
    BR
  • Diameter
    3.56mm
  • Length
    9.91mm