  • C2012X6S1C475M085AC
C2012X6S1C475M085AC
advertisement
Manufacturer No:
C2012X6S1C475M085AC
HK JDW NO:
769-C2012X6S1C475M085AC
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C2012X6S1C475M085AC Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X6S being the highest temperature coefficient.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
C2012X6S1C475M085AC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X6S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
C2012X6S1C475M085AC Applications
There are a lot of TDK Corporation C2012X6S1C475M085AC applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C2012X6S1C475M085AC
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Height
    850μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm