  • C2012X7R1H222KT
C2012X7R1H222KT
advertisement
Manufacturer No:
C2012X7R1H222KT
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C2012X7R1H222KT
Package:
0805
Datasheet:
Description:
2.2nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805
Quantity:
In Stock : 17172
Step5Bar-code shipping tag
C2012X7R1H222KT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER/PLASTIC, 7/13 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    600μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm